,.

Warto się reklamować z pakietREKLAM.pl

Warto się reklamować z pakietREKLAM.pl
http://facebook.com/pakietreklam http://pakietREKLAM.pl
środa, 5 września 2007

Historia szpitala w Wąbrzeźnie

Znalezione na: http://zozwabrzezno.webpark.pl/

Pierwsze informacje o szpitalu w Wąbrzeźnie sięgają, jak pisze w swej pracy Witalis Szlachcikowski ("Z dziejów szpitalnictwa w Wąbrzeźnie"), roku 1647, gdy w opisie parafii wąbrzeskiej wzmiankuje się o drewnianym szpitalu.
W roku 1887 na cele szpitalne przeznaczono dwa pomieszczenia znajdujące się w budynku policyjnym. Opiekę mogło tam znaleźć 4 pacjentów, a za ich pielęgnowanie i żywienie był odpowiedzialny mieszkający tam wachmistrz miejski.

1 października 1887r. Magistrat zawarł umowę najmu z Karolem Szymańskim, właścicielem budynku przy obecnej ul. Grudziądzkiej, w celu urządzenia w nim szpitala. Miasto ponosiło koszty zatrudnienia lekarza i utrzymania szpitala. 6 chorymi, przyjmowanymi na podstawie pisemnego zlecenia burmistrza, opiekowały się dwie diakonistki. Opłata za dzień pobytu wynosiła 50 fenigów. Kierownikiem szpitala został lekarz powiatowy dr Heise, którego wynagrodzenie wynosiło 300 marek rocznie. Do szpitala mogli być przyjęci chorzy rokujący szansę wyzdrowienia w ciągu sześciu miesięcy. Np., w roku 1888 przyjęto do szpitala 62 pacjentów - wyleczono 34, 13 poprawił się stan zdrowia, nie wyleczono 8, 3 pacjentów zmarło.

Latem 1899r. ukończono budowę szpitala przy obecnej ulicy Wolności, urządzony i wyposażony szpital przekazano zakonowi joanitów, dyrektorem został lekarz powiatowy dr Hopmann. W szpitalu pracowały 3 pielęgniarki (diakonistki) i 1 pielęgniarz. Koszt budowy i urządzenia szpitala wyposażonego w urządzenia wod.-kan. i elektryczne siegnął kwoty 80 tyś. marek. Placówka posiadała salę operacyjną, celę dla umysłowo chorych, łazienkę, 13 sal mieszczących 40 pacjentów, pokój służbowy i pomieszczenie dla personelu. Oprócz lekarza powiatowego w Wąbrzeźnie praktykowało jeszcze dwóch lekarzy: dr Szczepański i dr Wolff, a także 4 położne. Szpital był prowadzony przez maltański zakon joanitów do kwietnia 1939r., jego utrzymanie było finansowane głównie z darowizn i funduszy fundacji.

W kwietniu 1939r. szpital przejęły władze miejskie; liczył wówczas 25 łóżek i mieścił się w budynku, w którym zlokalizowane są obecnie oddziały: pomocy doraźnej, chirurgiczny i położniczo-ginekologiczny. W szpitalu pracowali wówczas lekarze: Podlaszewski, Kaźmierczak, Górski, Kawczyński, Szczepański i Leszkowski.
Po II wojnie w zniszczonym szpitalu brakowało podstawowej aparatury medycznej, narzędzi, bielizny i lekarstw. Dzięki pracy m.in. lekarza powiatowego dr Woźniewskiego, dyrektora szpitala dr Pietrzyka oraz dr Mnichowskiej udało się szpital uruchomić, a pod koniec 1949r. placówka liczyła 110 łóżek.

Obecnie w skład Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Wabrzeźnie wchodzi:
szpital (oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, ginekologiczno-położniczy, zakład opiekuńczy), odział pomocy doraźnej i przychodnia POZ.
Dyrektorem Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego jest mgr Czesław Wicher, zastępcą dyrektora - lek.med. Konrad Flis.

Zdjęcia z lat 1945-1976:


2 komentarze:

marguine pisze...

Dziękujemy :)
Ktoś wyszukuje ciekawe strony o Wąbrzeźnie. Chwali się, zostanie dla potomnych.

Anonimowy pisze...

witam, czytałam z ciekawością ponieważ dziadek mojego męża był lekarzem - Kaźmierczak- chciałam się troszkę więcej o nim dowiedzieć lecz nic nie mogę znaleźć w necie, a nie chcę się za bardzo wypytywać teścia :) ... może ktoś mi podpowie gdzie mogę coś na temat szpitala i osób którzy tam pracowali dowiedzieć ? dziękuje gdyby ktoś coś wiedział proszę o maila raport@ultra-solar.pl

Prześlij komentarz

QASSA

Search

page counter

GOŚCIE ONLINE

Archiwum bloga

PISZ BLOGA !!!

Aby zamieścić posta w blogu wystarczy wysłać jego treść na podany niżej adres. Posty trafiają automatycznie i są anonimowe! Zasady zamieszczania na dole strony.

NOWY ADRES:
wabrzezniacy(kropka)anonim(małpa)blogger(kropka)com

Tani internet - Wąbrzeźno i okolice

Tani i szybki dostęp do internetu. Oferta dotyczy mieszkańców Wąbrzeźna i okolic.
Jak? Wystarczy, że napiszesz do nas na adres klikając w niego: p.cieslik@wno.net.pl W liście podaj adres planowanej instalacji i dane kontaktowe: osoba i numer telefonu. Odpowiemy Ci emailem lub skontaktujemy się telefonicznie. http://www.wno.net.pl/

Blog Archive

Obsługiwane przez usługę Blogger.